Certifikáty a ocenenia

Certifikáty udržateľných riešení

Inovatívna flexibilná obalová fólia, ktorá je schopná dosiahnuť mechanické, fyzikálne a technické vlastnosti porovnateľné s materiálmi na báze fosílnych palív používanými na výrobu plastov.

Ocenenia za udržateľné riešenia

2021 – "WORLDSTAR WINNER 2022" - za riešenie na "plne recyklovateľné vrece so sekundárnym použitím"

Chemosvit Folie vyvinulo trvalo udržateľné obalové riešenie na toaletný papier. Zvolená bola čistá PE štruktúra pre jej plnú recyklovateľnosť. Fólia obsahuje PCR (post-consumer) a PIR (post-industrial) mechanický recyklát, čím sa šetria materiálové zdroje. Znižovanie hrúbky balenia o 5-10 µm znamená ďalšiu úsporu spotreby materiálu pri výrobe tohto obalu. Po použití obsahu balenia môže obal poslúžiť na ďalšie využitie ako plastové vrece na odpadky.

Vrece na odpad sa následne spolu s ostatným plastovým odpadom dostane na recyklačnú linku a možno ho opäť použiť ako PCR regranulát na výrobu novej fólie a uzavrieť tak slučku.

2021 – Obal roka za "100% recyklovateľné vrece na toaletný papier so sekundárnym využitím“ a za "trvalo udržateľný obal na Princezky“

100% recyklovateľné vrece na toaletný papier so sekundárnym použitím nám získalo nielen cenu OBAL ROKU 2021,  ale aj STRIEBORNÚ CENU PREDSEDKYNE POROTY 2021.

Jedným zo skupiny trvalo udržateľných riešení Chemosvit Folie je aj obal na toaletný papier, ktorý aplikuje štyri z piatich pravidiel trvalej udržateľnosti. Od výberu materiálu, kde bola zvolená čistá PE štruktúra, čím je balenie plne recyklovateľné a zároveň za použitia PCR (post-consumer) a PIR (post-industrial) recyklátu, čím sa šetria zdroje a ide sa cestou znižovania odpadu. Znižovanie hrúbky balenia o 5-10 µm znamená úsporu spotreby materiálu pri výrobe tohto obalu. A po použití obsahu balenia môže obal poslúžiť na ďalšie využitie ako plastové vrece na odpadky.

Pri zodpovednom prístupe finálnych zákazníkov k životnému prostrediu sa vrece spolu s ostatným plastovým odpadom dostane na recyklačnú linku a my môžeme opäť použiť PCR regranulát pri výrobe obalov na hygienické potreby a možno práve aj na takýto obal splňujúci nielen primárnu funkciu ochrany výrobku, ale aj sekundárnu funkciu vrecka na plastový odpad.

Ďalšie ocenenie OBAL ROKU 2021 sme získali za trvalo udržateľný obal na Princezky, kde bol laminát nahradený monoštruktúrou s lakom.

Použitie ofsetovej tlače s EB (electron beam) systémom vytvrdzovania ako trvalo udržateľnej technológie prispieva k čistejšiemu životnému prostrediu, lebo nepoužíva rozpúšťadlá, fotoinicátory a tlač sa robí špeciálnymi farbami, pri ktorých neostávajú žiadne zvyškové farby. Proces tlače je energeticky úspornejší v porovnaní s inými technológiami, lebo nie je potrebné farby sušiť a fólia nie je vystavená teplotným stresom.

Pre zvýšenie atraktivity obalu sme zvolili práve techniku ofsetovej tlače, pri ktorej nie je problém tlačenie drobných detailov a tenkých liniek. Vysokolesklý lak nám umožnil použitie OPP monofólie, pretože jeho plastickosť a tepelná odolnosť nahrádza vlastnosti OPP vrchnej vrstvy laminátu. Použitá biela fólia, ktorá zvára už od 80°C zasa ušetrí energiu na vyhrievanie zváracích čeľustí v procese balenia.

Obal je plne recyklovateľný.

2020 – Obal roka za "ekologickejší papierový obal na Tatramelky“

Burizóny v lahodnom mliečnom karameli boli pôvodne balené do laminátu na báze OPP. Pre zákazníka sme vyvinuli ekologickejší papierový obal s teplom zvárateľnou vrstvou na spodnej strane. Tlačili sme na ofsete so systémom EB sušenia, čo je ekologickejšia bezrozpúšťadlová technológia. V spolupráci s výrobcom baliaceho automatu, sme zabezpečili jeho úpravu tak, aby mohol baliť aj papier, nie iba fóliu. Naše grafické štúdio navrhlo atraktívnu grafiku s ľudovým motívom. Limitovaná edícia sa predáva na tatranských horských chatách.

Papier je plne recyklovateľný, rozložiteľný v prírode, rozpustný vo vode. Papierový odpad nezaťažuje životné prostredie.

2019 – Obal roka za „Lieskové orechy pečené - recyklovateľný obal“

Obal na pečené talianske jadrá lieskových orechov bol roky vyrábaný lamináciou materiálov: OPP matná + metalizovaný polyester + LLDPE fólia. Vyvinuli sme pre zákazníka novú štruktúru obalu, v ktorej sme nahradili metalizovaný polyester bielou fóliou a ako spodnú vrstvu sme použili bariérovú LLDPE fóliu.

Podarilo sa nám vylúčiť zo štruktúry hliník. Namiesto kompozitu máme materiál, ktorý je ľahšie recyklovateľný.

Testy zabaleného produktu u zákazníka potvrdili, že u tejto štruktúry je rovnaká minimálna trvanlivosť výrobku. V projekte pokračujeme na ďalších druhoch orechov.

Pozrite si všetky naše ocenenia a certifikáty